Tasarım Kodlama

Trojan Horse / Truva Atı Nedir?

Yunan mitolojisinde Truva Savaşı hakkında bir hikaye var. Bu savaş uzun yıllar sürdü, çünkü Yunanlılar barikatlı Truva kentine nüfuz edemediler. Böylece bir gün, Yunan askerlerinden birkaçı Truva halkına barış teklifi olarak kabul ettikleri büyük bir tahta at getirdi. At, geceye kadar oturduğu şehir surlarının içine taşındı. Şehir halkı uykuya daldıktan sonra, Yunan askerleri tahta attan atladı, diğer askerlerinin içeri girmesi için kapıları açtı ve şehri ele geçirdi.

Peki bu hikayenin ahlaki değeri nedir? Temelde, Truva atlarına dikkat edin. Peki bu bilgisayarlarla nasıl bir ilişkisi var? Bu iyi bir soru. Bilgisayar dünyasında, Truva atları sadece bir efsaneden daha fazlasıdır. Gerçekten varlar ve bilgisayarınıza zarar verebilirler. Truva atları, oyunlar, disk yardımcı programları ve hatta virüsten koruma programları gibi düzenli programlar gibi görünen yazılım programlarıdır. Ancak çalıştırılırsa, bu programlar bilgisayarınıza kötü amaçlı şeyler yapabilir.

Örneğin, bir Truva atı bir bilgisayar oyunu gibi görünebilir, ancak bir kez çift tıkladığınızda, program sabit sürücünüzün belirli bölümlerini yazmaya başlar ve verilerinizi bozar. Bu kesinlikle kaçınmak istediğiniz bir şey olsa da, bu kötü amaçlı programların yalnızca çalıştırma şansı verildiğinde tehlikeli olduğunu bilmek iyidir. Ayrıca, çoğu virüsten koruma programı virüs taraması yaparken Truva atlarını yakalayabilir. Ancak virüslerden farklı olarak, Truva atları kendilerini kopyalamazlar. Bir Truva atının birden çok bilgisayara yayılan bir virüs dosyasına eklenmesi mümkün olsa da.

Genel bir kural olarak, meşru olduğunu bilmedikçe bir program açmayın. Bu, özellikle yürütülebilir dosyalar olan e-posta ekleri için geçerlidir. Ekin iyi olduğundan emin olsanız bile, sadece güvenli olmak için virüs tarama programınızdan (en son virüs tanımlarıyla) çalıştırmak iyi bir fikirdir. Truva halkına ne olduğunu hatırlayın – Truva atının sizi hazırlıksız yakalamasına izin vermeyin.

Yorum yap