Tasarım Kodlama

Worm / Solucan Nedir?

Solucanın iki farklı tanımı vardır. Biri bir bilgisayar virüsünü, diğeri bir optik depolama teknolojisini ifade eder:

1) Bir tür bilgisayar virüsü

Tıpkı normal solucan tünelleri gibi kir ve toprak tünelinde olduğu gibi, bilgisayar solucan tünelini bilgisayarınızın hafızasında ve sabit diskinde geçirir. Bilgisayar solucanı, kendini çoğaltan ancak makinenizdeki hiçbir dosyayı değiştirmeyen bir virüs türüdür. Ancak, solucanlar, bilgisayarınızın kullanılabilir belleğini veya sabit disk alanını kaplayacak kadar çok kez çarparak yine de tahribat yaratabilir. Bir solucan hafızanızı tüketirse, bilgisayarınız çok yavaş çalışır ve hatta çökebilir. Solucan sabit disk alanınızı etkiliyorsa, bilgisayarınızın dosyalara erişmesi uzun zaman alacaktır ve solucan ortadan kaldırılıncaya kadar yeni dosyalar kaydedemez veya oluşturamazsınız.

Solucanları tespit etmek zordur çünkü bunlar genellikle görünmez dosyalardır. Bilgisayarınız yavaşlamaya başlayana veya başka sorun yaşamaya başlayana kadar genellikle fark edilmezler. Virüslerin ve Truva atlarının aksine, solucanlar kendilerini çoğaltabilir ve kullanıcıdan herhangi bir işlem yapmadan sistemler arasında seyahat edebilir. Bu nedenlerden dolayı, solucanları çoğaltma veya diğer bilgisayarlara yayma şansı olmadan önce sisteminizde yüklü bir virüsten koruma programı olması iyidir. Windows Update gibi güvenlik güncelleştirmeleri ayrıca solucanların bilgisayarınıza bulaşmasına izin veren güvenlik açıklarını da yayar. Bu nedenle, güvenlik güncellemelerinizi ve virüs tanımlarınızı güncel tutun; böylece bilgisayarınızı solucandan uzak tutmanız gerekir.

2) Optik depolama teknolojisi

WORM aynı zamanda “Bir Kez Yaz, Çok Oku” anlamına da gelebilir. Bir diskin yalnızca bir kez yazılmasını ancak sınırsız sayıda okunmasını sağlayan optik bir depolama teknolojisidir. WORM cihazları 1970’lerde tanıtıldı ve verileri arşivlemenin bir yolu olarak popülerlik kazandı. WORM disklerinin depolama kapasitesi 140MB civarında başladı, ancak son birkaç on yılda 3.0GB’ın üzerine çıktı. Yine de WORM teknolojisinin standart bir formatı yoktur, bu nedenle WORM diskleri yalnızca bunları yazan sürücülerle uyumludur. Bu sınırlama WORM ekipmanını nispeten pahalı tutmuş ve teknolojinin yaygın kabul görmesini engellemiştir.

Günümüzde, çoğu optik sürücü CD-R veya DVD-R teknolojisine dayanmaktadır. WORM disklerinden farklı olarak, CD-R’ler ve DVD-R’ler üreticiden bağımsız olarak herhangi bir CD veya DVD sürücüsü tarafından okunabilir. Geliştirilmiş uyumlulukları ve düşük maliyetleri nedeniyle, yazılabilir CD’ler ve DVD’ler WORM ortamları yerine tamamen değiştirilmiştir.

Yorum yap