Tasarım Kodlama

Pixel Nedir?

“Piksel” terimi aslında “Picture Element – Resim Öğesi” için en küçük birimdir. Bu küçük küçük noktalar, ister düz ekran (LCD) ister tüp (CRT) monitörler olsun, bilgisayar ekranlarındaki görüntüleri oluşturan şeydir. Ekran binlerce hatta milyonlarca piksellik bir matrise bölünür. Genellikle, pikselleri tek tek göremezsiniz, çünkü çok küçüktürler. Bu iyi bir şey, çünkü çoğu insan bloklu, “pikselli” olanlardan ziyade pürüzsüz, net görüntülere bakmayı tercih ediyor.

Ancak, monitörünüzü 640×480 gibi düşük bir çözünürlüğe ayarlarsanız ve ekranınıza yakından bakarsanız, pikselleri tek tek görebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, 640×480 çözünürlük, 640 x 480 piksel veya toplam 307.200 matristen oluşur. Bu çok küçük noktalar.

Her piksel aynı anda yalnızca bir renk olabilir. Bununla birlikte, çok küçük olduklarından, pikseller genellikle çeşitli tonlar ve renk karışımları oluşturmak için karışır. Her pikselin renk sayısı, onu temsil etmek için kullanılan bit sayısı ile belirlenir. Örneğin, 8 bit renk 2 ila 8 veya 256 rengin görüntülenmesine izin verir. Bu renk derinliğinde, bir renk diğerine karıştığında “grenli” veya benekli renkleri görebilirsiniz. Bununla birlikte, 16, 24 ve 32 bit renk derinliklerinde renk harmanlaması pürüzsüzdür ve bir tür ekstra duyusal görme yeteneğiniz yoksa, herhangi bir grenlilik görmemelisiniz.

Yorum yap