Tasarım Kodlama

Spoofing/Kimlik Sahte Karlığı Nedir?

“Spoof” kelimesi, ingilizce aldatmak, kandırmak veya aldatmak anlamına gelir. Bu nedenle, BT dünyasında kimlik sahtekarlığı, bilgisayar sistemlerini veya diğer bilgisayar kullanıcılarını kandırmak veya aldatmak anlamına gelir. Bu genellikle kişinin kimliğini gizleyerek veya İnternetteki başka bir kullanıcının kimliğini taklit ederek yapılır.

Kimlik sahtekarlığı internette çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri e-postadır. E-posta sahteciliği, sahte bir e-posta adresinden ileti göndermeyi veya başka bir kullanıcının e-posta adresini taklit etmeyi içerir. Neyse ki, çoğu e-posta sunucusu yetkisiz kullanıcıların mesaj göndermesini engelleyen güvenlik özelliklerine sahiptir. Ancak, spam gönderenler genellikle kendi SMTP’lerinden spam iletileri göndererek sahte e-posta adreslerini kullanmalarına izin verir. Bu nedenle, mesajı gönderen kişinin gerçek adresi olmayan bir adresten e-posta almak mümkündür.

İnternette kimlik sahtekarlığının bir başka yolu IP sahtekarlığıdır. Bu, belirli bir bilgisayar sisteminin IP adresinin maskelenmesini içerir. Bir bilgisayarın IP adresini gizleyerek veya sahtekarlık yaparak, diğer sistemlerin bilgisayarın nereden veri ilettiğini belirlemesi zordur. IP kimlik sahtekarlığı bir iletimin kaynağını izlemeyi zorlaştırdığından, genellikle sunucuyu aşırı yükleyen hizmet reddi saldırılarında kullanılır. Bu, sunucunun çökmesine veya yasal isteklere yanıt vermemesine neden olabilir. Neyse ki, hizmet reddi saldırılarını tespit edebilen ve iletimlerini engelleyebilen yazılım güvenlik sistemleri geliştirilmiştir.

Son olarak, kimlik sahtekarlığı, çevrimiçi kullanıcı adı gibi bir kimlik taklit ederek yapılabilir. Örneğin, bir Web tartışma panosuna yayın gönderirken, kullanıcı kuruluşla hiçbir ilişkisi olmadığı zaman belirli bir şirketin temsilcisi olduğunu iddia edebilir. Çevrimiçi sohbet odalarında kullanıcılar yaşlarını, cinsiyetlerini ve konumlarını taklit edebilir.

İnternet başkalarıyla iletişim kurmak için harika bir yer olsa da, bir kimliği taklit etmek için kolay bir yer olabilir. Bu nedenle, özel bilgi vermeden önce her zaman kiminle iletişim kurduğunuzu bildiğinizden emin olun.

Yorum yap