Tasarım Kodlama

Web 2.0 Nedir?

Web 2.0, 2004 yılında tanıtılan ve World Wide Web’in ikinci nesli anlamına gelen bir terimdir. “2.0” terimi, yazılım programlarının yeni sürümlerinin artımlı bir sürüm numarası ile etiketlendiği yazılım endüstrisinden gelir. Yazılım gibi, Web’in yeni nesli de geçmişte bulunmayan yeni özellikler ve işlevler içeriyor. Ancak, Web 2.0, Web’in belirli bir sürümünü değil, bir dizi teknolojik gelişmeyi ifade eder.

Web 2.0’ın bir parçası olduğu düşünülen bazı özellik örnekleri aşağıda listelenmiştir:

Bloglar – Web günlükleri olarak da bilinir; bu, kullanıcıların Web’deki yaşamları hakkında düşüncelerini ve güncellemelerini göndermelerini sağlar.
Wikis – Wikipedia ve diğerleri gibi siteler, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların çevrimiçi içerik eklemesine ve güncellemesine olanak tanır.
Sosyal ağ – Facebook ve MySpace gibi siteler, kullanıcıların arkadaşlarıyla iletişim kurarak kendi profil kumlarını oluşturmalarına ve özelleştirmelerine olanak tanır.
Web uygulamaları – çok çeşitli yeni uygulamalar, kullanıcıların programları doğrudan bir Web tarayıcısında çalıştırmasını mümkün kılar.
Web 2.0 teknolojileri, daha önce bulunmayan düzeyli bir kullanıcı etkileşimi sağlar. Web siteleri çok daha dinamik ve birbirine bağlı hale geldi ve “çevrimiçi topluluklar” üretti ve Web’de bilgi paylaşımını daha da kolay hale getirdi. Web 2.0 özelliklerinin çoğu ücretsiz hizmet olarak sunulduğundan, Wikipedia ve Facebook gibi siteler inanılmaz derecede hızlı büyümüştür. Siteler büyümeye devam ettikçe, mevcut teknolojileri geliştirerek daha fazla özellik ekleniyor. Bu nedenle, Web 2.0, Web’in yeni çağına verilen statik bir etiket olsa da, gerçek teknoloji gelişmeye ve değişmeye devam ediyor.

Yorum yap