Teknoloji

Acemi olarak Bilişim Teknolojilerine ve Teknolojiye Girmek

BT / teknoloji alanında giriş seviyesi bir iş bulamadığı için sinirlenmiş bir kişiden bir e-posta aldım. PHP, HTML, CSS ve MySQL’i biliyor, ancak onu reddeden ve “mükemmel” bir uzmana ihtiyaç duyan (söylediği gibi) tüm şirketlerden bıkmış olduğunu ifade etmiş. Teknolojide bu kadar giriş seviyesi iş olmadığı doğru. Teknolojiye zor giriyor. Çoğu şirket, yalnızca en az beş (5) yıllık endüstri deneyimi olan üst düzey mühendisler çalıştırmayı tercih ediyor. Yada staj sürecinde (memnun kalırsa) bünyesinde çalıştırdığı personelle yoluna devam etmeyi tercih ediyor.

Çoğu şirketin, giriş seviyesi bir kişi yerine uzman bir geliştirici kiralamak istemesinin nedeni, yazılım geliştiricilerin verimliliğinin doğrusal olmamasıdır. Farklı bir ifadeyle, şirketin bir uzman için ödemesi gereken maaştaki nispeten küçük bir artış için, şirket verimlilikten 5 kat hatta 10 kat daha fazla kazanacaktır.

Kulağa garip ve haksız geliyor ama bilgi ekonomisi böyle çalışıyor. Deneyimim bunu destekliyor. Bir aceminin, sadece tek bir kod satırı olan bazı yapılandırma konularında birkaç saat geçireceği birçok durum gördüm. Bir uzman hatayı bilir ve dakikalar içinde onarabilir. Buglarla da aynı şekilde, yeni başlayanlar bir günleri hata ayıklamakla geçirebilir, ancak uzman biri bakıp sorunun nerede olduğunu söyler.

Ayrıca, yeni başlayanlar genellikle kendi çözümlerini geliştirmek için çok zaman harcıyor, uzmanlar hazır kütüphaneyi seçebiliyorlar. Öte yandan, bir uzman belirli bir kütüphanenin sınırını bilecek ve sıfırdan özel bir çözüm geliştirecek, yeni başlayanlar ise bir HDMI cihazını VGA bağlantı noktasına takmaya çalışırken günlerini harcayacaklar (uygun olmayan bir kütüphaneye sığmaya çalışarak).

Eğer bir acemi iseniz, o zaman teknoloji ile bir iş bulmaya çalışmayın. Şanslı olabilirsiniz ancak şansınız düşük. Eğer başlangıç ​​seviyesindeyseniz, sadece BT / teknoloji alanında giriş seviyesi bir iş bulmaya çalışmak yerine deneyim kazanmak için düşük ücretlerle kendinizi geliştireceğiniz(staj benzeri)  işler bulmaya çalışın.

Süreç içinde kendinizi sürekli geliştirin. Neyse ki, hiç kimsenin iznine ihtiyacınız yok, çünkü modern kütüphanelerin neredeyse tamamı açık kaynaklı. Sadece teknolojiyi öğrenin ve kendi projelerinizde kullanın. Zamanla, deneyim kazanacaksın ve artık bir acemi olmayacaksın. Başvurduğunuz iş için hiç ödeme yapmamış olsanız bile, yine de projelerinizi, becerilerinizi ve deneyiminizi gösterebilirsiniz. Zeki olan herkes iş geçmişi olan ancak yetenekleri olmayan yetenekli bir kişiyi işe alır.