Teknoloji

Huawei, ARM’yi kaybetme dünyadaki en iyi telefon yapımcısı olma planlarını mahvedebilir

Google’ın son Android yasağı ve Qualcomm ile Intel’in Çin’le olan ilişkisini kesmesiyle birlikte, daha popüler teknoloji devleri de aynı şeyi yapıyor. Şimdi, İngiltere merkezli çip tasarımcısı ARM, Huawei ile olan işlerini de askıya aldı.

Basitçe söylemek gerekirse: Bu, Huawei’ye, şirketin gelecekteki akıllı telefonları üretme yeteneğini gerçekten engelleyebilecek başka bir büyük darbe anlamına geliyor.

İşte bu haftanın başlarında bildiklerimiz: Uygun bir Android lisansı olmadan, Huawei Google Play Store ve Çin dışındaki Google servisleri ile yeni telefonlar çıkaramaz.

Bu aslında Google’ın uygulama mağazasının ve hizmetlerinin Android’de değiştirilmesinin imkansız olduğu Batı dünyasının tümünde yeni Huawei telefonları kullanışsız hale getirecek.

Tüketiciler için tek rekabetçi alternatif, ABD ticaret yasağından etkilenmeyen farklı bir şirket (örneğin Samsung veya OnePlus) tarafından yapılan bir Android telefon kullanmak veya iPhone’a demir atlamak olacaktır.

Trump yönetiminin, Çinli şirketin halen mevcut cihaz kullanıcılarına yazılım güncellemeleri göndermeye devam edebileceği 90 günlük bir muafiyet dönemi ile Huawei’deki yasağını hafiflettiğine dikkat etmek gerekiyor, ancak bu geçici bir rahatlama.

ABD ve Çin bir şeyler yapmazlarsa, uzun vadede Huawei’nin artık Android kullanmasına izin verilmiyorsa kendi işletim sistemine geçmek zorunda kalabilir. Bununla birlikte, bunun zorluğu geliştiricileri uygulamalarını yeni bir işletim sistemine aktarmaya ikna etmek olacaktır.

Yazılımın Android’den uzaklaştırılması bir şeydir ve bir gecede gerçekleşecek bir şey olmazdı, ancak Huawei ile ARM’i askıya almak tartışmalı bir şekilde akıllı telefon işi için daha ciddi bir problem.

ARM olmadan, Huawei’nin İngiltere çip şirketinin tasarımlarına dayanan kendi Kirin mobil çipleri etkin bir şekilde dururdu.  Huawei’nin mobil yongaları Çin’de üretilse de, temeldeki teknoloji “ARM tarafından yaratıldı”.

Bir ARM sözcüsü e-posta ile yaptığı açıklamada, “ARM, ABD hükümeti tarafından belirtilen son kısıtlamaların tümüne uyuyor” dedi. “Şu anda başka yorum yok.”

Talihsiz gerçeklik, neredeyse tüm mobil işlemcilerin ARM’in çip teknolojilerine, hatta Apple’ın iOS cihazlarında bulunan özel A serisi çiplerine dayanmasıdır.

Huawei, Amerika Birleşik Devletleri bileşen tedarikçilerinden, örneğin Corning Gorilla Glass veya hücresel modemler gibi Asya parçalarına Asya pazarlarına geçiş yapmayı başarsa bile, ARM teknolojisini kullanan bir çip olmadan rekabetçi bir akıllı telefon kurmak neredeyse imkansız. Bir çip veya “beyin” olmadan, telefon yok ve yeni telefonlar olmadan, Huawei’nin dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’u devralma hayalleri, gelirinden büyük bir parça almamaktan söz ediyor.

Huawei’nin bu karmaşadan kurtulabilmesinin birkaç yolu var:

  •  ABD ve Çin bir ticaret anlaşması imzaladılar ve her şey normale döndü ve Çinli şirketin ortakları tekrar çalışmaya başladı
  •  Huawei tüm bileşen tedarikçilerine geçiyor ABD dışındakiler veya
  •  Huawei tamamen bağımsızlaşıyor ve tüm teknolojilerini kendi başına tasarlıyor ve üretiyor. İkincisi, en zoru olacak ve başarması yıllar alacaktı ve bu çabanın buna değip değmeyeceğini kim bilebilirdi.

Yakında bir şey olmazsa, şirketin telefon şirketi yıllarca geri çekilebilir.

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın