Tasarım Kodlama

En İyi Hacker Filmleri

Bu akıllı telefonlar ve bilgisayarlar çağında, elektronik cihazlar gerçek yoldaşlarımız haline geldi. Teknoloji meraklıları ve meraklıları için bu daha da doğrudur. Ancak, inek ve hacker kültürünü gerçek anlamda sergileyen yalnızca birkaç film var. Bu yazıda kaçırmamanız gereken en sevdiğim ve en iyi hack filmlerini derlemeye çalıştım.

Algorithm (2014)

En İyi Hacker Filmleri

‘Algoritma’, “çok gizli bir devlet müteahhitine sızan ve yakın zamanda geliştirilen tüm programlarını indiren” serbest çalışan bir bilgisayar korsanı olan Will’in çektiği zorlukları izliyor.

WarGames (1983)

Film, yanlışlıkla askeri bir süper bilgisayara giren ve 3. Dünya Savaşı’na geri sayımı başlatan genç bir lise öğrencisi hacker olan David Lightman’ı (Broderick) konu alıyor.

Hackers (1995)

Bu kült klasik hacker filmi birçok şeyi doğru yaptı, özellikle de çocuklara kendi topluluklarını oluşturmak için teknolojiyi kullandıklarını gösterme biçimleri.

Hacker’larda Angelina Jolie ve Jonny Lee Miller iki genç ve popüler hacker’ı canlandırıyor. Miller, çok küçük bir çocukken (11) binlerce bilgisayarı çökerttikten sonra yakalanan ve 18. doğum gününe kadar sıfır bilgisayara erişim cezasına çarptırılan bir hacker’ı canlandırıyor.

Bilgisayar korsanlarının donanımınızla ilgili hassas ayrıntıları elde etmek için sosyal mühendislik becerilerini nasıl kullandıklarını bilmek istiyorsanız, bu film sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

The Matrix (1999)

Bu kült klasik hacker filmi birçok şeyi doğru yaptı, özellikle de çocuklara kendi topluluklarını oluşturmak için teknolojiyi kullandıklarını gösterme biçimleri.

Hacker’larda Angelina Jolie ve Jonny Lee Miller iki genç ve popüler hacker’ı canlandırıyor. Miller, çok küçük bir çocukken (11) binlerce bilgisayarı çökerttikten sonra yakalanan ve 18. doğum gününe kadar sıfır bilgisayara erişim cezasına çarptırılan bir hacker’ı canlandırıyor.
Bilgisayar korsanlarının donanımınızla ilgili hassas ayrıntıları elde etmek için sosyal mühendislik becerilerini nasıl kullandıklarını bilmek istiyorsanız, bu film sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

Takedown (2000)

Bu film, ABD’li ünlü bilgisayar korsanı Kevin David Mitnick’e dayanmaktadır. Kitaba dayanan ve düşmanı Tsutomu Shimomura tarafından yazılan hikaye, Shimomura’yı yüceltme eğilimindedir.

Mitnick 1980’lerde ve 90’larda ameliyat oldu ve sonunda birkaç yıl hapse girdi. Şimdi, yüksek ücretli bir BT güvenlik danışmanı, konuşmacı ve yazar.

The Italian Job(1969)

MINI Cooper’lar gerçekten The Italian Job’un yıldızları olsalar da (aynı adı taşıyan 1969 filminin yeniden yapımı), Seth Green, diğer cihazların yanı sıra trafik sinyallerini manipüle edebilen bir grup seçkin hırsız arasında bir hacker olan Lyle’ı oynuyor. , bu büyük hırsızlığı mümkün kılıyor.

Live free or die hard (2007)

Live Free or Die Hard (Die Hard 4 olarak da bilinir ve Kuzey Amerika dışında Die Hard 4.0 olarak piyasaya sürüldü) bir 2007 Amerikan aksiyon filmidir ve Die Hard film serisindeki dördüncü taksit, Timothy Olyphant tarafından oynanan bir hacker’ın ( haklı şöhret) Federal Rezerv’den kendi hesabına trilyonlarca doları transfer etmek amacıyla neredeyse tüm ABD altyapısını çökertiyor.

Blackhat (2015)

Blackhat, Chris Hemsworth tarafından yeni vizyona giren bir filmdir. Bu filmde, bilgisayar korsanları bir nükleer reaksiyon başlatmak için Çin nükleer santralini hackliyor. Aynı zamanda borsayı hackleyip bankadan milyonlarca dolar çalıyorlar.

Untraceable (2008)

Bu hacker filmi, kurbanın canlı yayın videosunu içeren bir KillWithMe.com web sitesi tarafından alınan isabet sayısına göre kurbanlarını öldüren mekanizmalar kuran bir seri katili içeriyor.

Eagle Eye (2008)

Bu filmde iki kişi bilinmeyen bir numaradan bir kadın tarafından aranır. Bir telefonda, telefon görüşmesini takip etmezlerse ölecekleri bir görev alırlar. Bu film, tüm ağlarda ve askeri ağlarda süper bilgisayar korsanlığını gösterir.

Fifth Estate (2013)

Fifth Estate, Julian Assange ve WikiLeaks’in yetkisiz bir hesabı. Cumberbatch, dünyayı değiştirmeye çalışan bencil, idealist olarak inandırıcı bir Assange rolünde. Çok az Amerikalı, Assange’ın anavatanı Avustralya’da ünlü (veya rezil) bir hacker olduğunu biliyor. Yakalanmadan önce diğer tesislerin yanı sıra Pentagon, Citibank, NASA ve Stanford Üniversitesi’ne girdi.

Snowden (2016)

Film, The Snowden Files: The Inside Story of the World’s Most Wanted Man adlı kitaptan uyarlanmıştır.

Hikaye, NSA’nın ABD ve dünya vatandaşları üzerindeki yasadışı gözetim tekniklerini tasvir ediyor. Snowden, bu teknikleri binlerce gizli belge şeklinde halka sızdırarak büyük bir kamuoyu tepkisine neden oldu.

Ghost In The Shell (1996)

Aynı adı taşıyan mangadan uyarlanan Ghost In The Shell, popüler, animasyonlu bilim kurgu filmidir. Bir cyborg polis memuru ve ortağının Puppet Master adlı güçlü bir hacker’ı nasıl avladığını gösteriyor. Tüm zamanların en iyi anime filmlerinden biri olarak kabul edilen bu hikaye, filmlerdeki bilgisayar korsanlarına ilginç bir bakış açısı getiriyor ve yoğun felsefi temalarla dolu. Mamoru Oshii’nin yönettiği Ghost In The Shell, bir Japon-İngiliz ortak yapımıydı. 2017’de film canlı aksiyon versiyonunu aldı ve Scarlett Johansson’ı içeriyordu.

Who Am I: No System Is Safe?(2014)

Who Am I: No System Is Safe, yönetmenliğini Baran bo Odar’ın yaptığı bir Alman hacker filmi. Genellikle Dövüş Kulübü ve Bay Robot ile karşılaştırılan bu film, küresel şöhreti hedefleyen bir hacker grubu etrafında dönüyor. Bu film, sorgu odasında bir hacker ile yolculuğunu anlatan bir röportaj olarak kurgulanmıştır. Film, maskeli insanlarla gölgeli, yeraltı metrosu şeklinde IRC pencereleri, darknet vb. tasvirleriyle tanınır. Beklenmedik olay örgülerini seviyorsanız, tonlarca içerdiği için Who Am I’i kaçırmayın.

Sneakers (1992)

Sneakers, her yerde var olan hükümet gözetimine ve içerdiği risklere verdiği önemli ışık nedeniyle daha fazla ilgiyi hak eden, genellikle gözden kaçan bir bilgisayar korsanlığı filmidir. Film, kafaları hükümet ajanları tarafından gelişmiş bir şifre çözme cihazını çalmak için şantaj yapılan bir grup güvenlik sistemi uzmanı etrafında dönüyor. Çalışma süresi boyunca Sneakers, FBI, CIA ve NSA’nın gölgeli yargı yetkisine odaklanıyor. Mevcut senaryonun ardından mutlaka izlenmeli.

Office Space (1999)

Office Space, filmin sadece küçük bir bölümünde bilgisayar korsanlığını gösterdiği için tipik “hacker filminiz” değildir. Küçük (ama önemli) bir komplo aracı olmasına rağmen, filmde gösterilen bilgisayar korsanlığı inandırıcı. Bu kült komedi, çalışanların şirketin muhasebe sistemine bir virüs yerleştirdiğini ve ödüllerin yanı sıra biraz eğlence elde ettiğini gösteriyor. Bu klasiği kaçırmayın.

CitizenFour (2014)

ABD’li yapımcı Laura Poitras’ın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı da dahil olmak üzere istihbarat servislerinin yasa dışı elektronik uygulamaları hakkında nasıl şifreli bir posta aldığına dair bir belgesel. E-postanın adı Yurttaş Dörtlüydü ve bu hizmetlerin dünya çapındaki yüz milyonlarca telefon kullanıcısından gelen bilgileri nasıl filtreleyip mahremiyetlerini ihlal ettiğinin kanıtı olan eski bir CIA ajanı olan Edward Joseph Snowden tarafından hazırlanmıştı. Her iki figürün karşılaşmaları, tarihe geçen filmin sonucunu oluşturur.

EXISTENZ (1999)

Oyuncuların omurgalarına bir biyolojik bağlantı noktasına bağlı organik video oyun konsolları oluşturduğunuzda, sanal gerçekliği biyoloji ile bütünleştiren fütüristik bir hikaye. En büyük video oyunu tasarımcısı Allegra Geller, Existenz adlı en son eserinin lansmanını yapacak, ancak bir seminer sırasında omzundan vuruldu ve planları değişti: Oyunun kendi içinde saklanan tek kopyasının hasar görmüş olması mümkün. Hemen dünyanın en önemli oyununu hacklemek, Allegra’yı öldürmek veya cerrahi istila ile sonsuza dek sona erdirmek için bir savaş başlatır – bilgisayar bilimi.

Pirates of Silicon Valley (1999)

Bilgisayar dünyasındaki iki másximas figürünün hayatı hakkında: Apple’ın kurucu ortağı ve yönetici başkanı Steve Jobs ve aynı zamanda hissedar Walt Disney Company ve yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates. 70’lerden 80’lere uzanan geçici tur, hem ittifak anlarında hem de iktidar açlığındaki karşılaşmaları ve anlaşmazlıkları gösteriyor.

Önemli sözler:

Bu hack filmlerini boş zamanlarınızda izleyin ve değerli geri bildirimlerinizi bırakın. Bu listeyi daha da iyi hale getirmek için film önerilerini de paylaşmayı istediniz. Bu en iyi hacker filmlerinin yanı sıra keyfini çıkarabileceğiniz başka filmler de var.

  • Swordfish
  • One Point O
  • The Fifth State
  • Untraceable
  • The Score
  • Antitrust

Yorum yap