Teknoloji Windows

Fotoğrafçılar için 10 En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı (2020 – 2021)

Fotoğraflarınızı mükemmelleştirmek için Mac veya Windows’ta profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımı ister misiniz? İster acemi ister profesyonel olun, fotoğraflarınızı fotoğrafçılık web sitenize yüklemeden önce düzenlemek çok önemlidir. Bu kılavuzda, fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımını paylaşacağız.

En iyi fotoğraf düzenleme yazılımı, bir görüntüye odaklanmanıza, temel konuları vurgulamanıza ve ortalama bir resmi gerçekten inanılmaz bir şeye dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Ancak çoğu fotoğrafçı için soru şudur: becerilerinizi tamamlamak için doğru düzenleme yazılımını nasıl seçersiniz?

Adobe Photoshop ve Lightroom gibi daha iyi bilinen sistemlerden Canva gibi basit ama etkili seçeneklere kadar sayısız farklı fotoğraf düzenleme yazılımı seçeneği vardır. Hatta bazı harika ücretsiz seçenekler de var.

Öyleyse, bugünkü gönderide, “Fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı hangisi?” Şunlara bakacağız:

Bugünün ücretsiz ve ücretli en yüksek yazılımları
Her bir yazılımın özellikleri
Yazılım seçeneklerinizi nasıl en üst düzeye çıkarın
Başlayalım!

Fotoğraflarınızı Neden Düzenlemelisiniz?

Fotoğrafçıysanız, fotoğraf düzenleme işin bir parçasıdır. Düzenleme yoluyla, pozlama, beyaz dengesi ve renk gibi ölçümleri ayarlayarak zaten çarpıcı olan fotoğraflarınızı daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, fotoğraflarınızı düzenlemek, görüntü dosyalarınızın boyutunu küçültmenize yardımcı olur. Görüntülerinizi çevrimiçi olarak fotoğrafçılık web sitenize veya bir sosyal medya hesabına yayınlamayı planlıyorsanız, bu özellikle önemlidir. Daha küçük resimler, WordPress sitelerinizin yükleme hızını artıracak ve bu da arama motoru sıralamanızı iyileştirecektir. Daha küçük resim dosyaları daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde sosyal hesaplarınızda yayınlanır.

Yani, fotoğraf düzenleme her yerde sizin için bir kazançtır!

Sezgisel ve kullanımı kolay bir fotoğraf düzenleme yazılımına sahip olmak, fotoğraflarınızı bir sonraki seviyeye taşırken fotoğraf düzenlemede zaman kazanmanıza yardımcı olabilir.

Daha fazla uzatmadan, bu fotoğraf düzenleme yazılımının neler sunabileceğini görelim!

1. Adobe Lightroom

Fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımından bahsederken Adobe Lightroom‘u görmezden gelmek imkansızdır. Aslında, Adobe ürünleri, görüntü düzenleme yazılımı söz konusu olduğunda altın standart olarak kabul edilir.

Ama neden? Lightroom’u bu kadar harika yapan nedir? Hadi bir bakalım.

Adobe Lightroom Arayüzü

Photoshop çok karmaşık ve hantal görünüyorsa, Lightroom’un basit, başlangıç ​​dostu arayüzünü seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Lightroom’un temiz ve kolay çalışma alanı, önemli olana, yani görüntünüze odaklanmanıza olanak tanır. Sol taraftaki panel resim kitaplığınıza hızlı erişim sağlar, böylece düzenlerken fotoğraflar arasında geçiş yapabilirsiniz. Sağ taraftaki panelde, hızlı ayarlamalar yapmak, resimlerinize anahtar kelimeler eklemek ve daha fazlası için açılır menüler bulacaksınız.

Fotoğraf düzenlemenize gerçekten dahil olmak için, Lightroom’un çalışma alanının üst kısmındaki yatay sekmelerine erişmeniz gerekir. Tüm temel ve gelişmiş fotoğraf düzenleme araçlarınız Geliştirme modülünde bulunur. Oradan, fotoğrafınızı mercek düzeltme, bölünmüş tonlama, efektler ve diğer temel ayarlamalarla değiştirebilirsiniz.

Tüm fotoğraf düzenleme araçlarınız için merkezi bir panele sahip olmak Lightroom’u diğerlerinden ayırır ve kullanımı süper sezgisel hale getirir!

Ayrıca, Geliştirme modülünün sol tarafındaki panelde Lightroom, geçmiş etiketli bir açılır menüde fotoğraf düzenlemelerinizin stokunu tutar. Bu şekilde, özel bir hazır ayara kaydetmeden önce görüntü düzenlemelerinizde kolayca geri dönebilir, değişiklikler yapabilir ve düzenlemelerinizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, yazılımı indirdikten sonra programı ilk açtığınızda Lightroom’un size her modül için rehberli bir yol gösterdiğini fark edebilirsiniz. Diğer bazı uygulama içi turların aksine, Lightroom’un öğreticisi tüm önemli noktalara ulaşır, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Yalnızca bu kısa girişle, kendi düzenlemelerinize başlayabileceksiniz.

Çoklu Kullanım Programı

Bu program bir fotoğraf düzenleyiciden daha fazlasıdır. Aynı zamanda bir fotoğraf düzenleyici. Lightroom, görüntülerinizi program içinde kolayca depolamanıza ve sıralamanıza olanak tanır, bu da harici bir fotoğraf düzenleme programına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Fotoğraflarınıza düzenleme önceliğine veya bu konudaki diğer ölçütlere göre bir yıldız derecelendirmesi atayın ve işe koyulun!

Adobe’nin Lightroom’u her beceri düzeyindeki fotoğrafçılar için çalışacak şekilde tasarladığı açıktır. Lightroom’un gezinebilir arayüzünün güçlü olmadığı anlamına gelmediğinden emin olabilirsiniz. Lightroom’u daha etkileyici kılan da budur – kullanım kolaylığı için işlevsellikten ödün vermez!

2. Skylum Luminar

Birçok nedenden dolayı Luminar hızla büyüyerek dünya çapında profesyonel fotoğrafçılar için en popüler düzenleme araçlarından biri haline geldi. Birincisi, Adobe gibi aylık abonelik yerine program için tek seferlik sabit bir ücret ödersiniz. Ve Luminar bir ton yerleşik alet ve aksesuar sunar!

Luminar, tek başına veya Lightroom, Photoshop ve hatta Apple Photos ile eklenti olarak kullanılabilen fotoğraf düzenleme için tek durak noktasıdır.

Skylum Luminar Arayüzü

İster inanın ister inanmayın, Skylum Luminar, Adobe Lightroom’un kullandığı klavye kısayollarını kullanır. Bu, özellikle Lightroom’un arayüzüne aşina iseniz yararlıdır. Bu sizin için doğruysa, iki yazılım arasındaki tutarlı klavye kısayolları göz önüne alındığında Luminar’a geçişin kolay bir geçiş olduğunu göreceksiniz.

Lightroom gibi, Luminar’ı hem fotoğraf düzenleyici hem de fotoğraf düzenleyici olarak kullanabilirsiniz. Bir kez daha bu, resimlerinizi Luminar Kitaplığınıza yükleyebileceğiniz anlamına gelir, böylece tüm fotoğraf düzenleme iş akışınız tek bir yerde merkezileştirilir!

Lightroom gibi, resimlerinizi Luminar Kitaplığı içinde sıralayabilir, etiketleyebilir ve kategorilere ayırarak daha kolay bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çoğu, Luminar Kitaplığını Lightroom’un kitaplığından bile daha basit ve daha sezgisel buluyor.

Luminar’ın Lightroom’dan üstün olduğu nokta, önceden ayarlanmış çalışma alanı seçenekleridir. Luminar, her biri özel olarak bir düzenleme görevi düşünülerek tasarlanmış önceden ayarlanmış çalışma alanları sağlar. Örneğin, Luminar’ın önceden ayarlanmış çalışma alanları şunları içerir:

Profesyonel
Hızlı ve Harika
Essentials
Hava Fotoğrafçılığı
Siyah ve beyaz
Manzara
Vesika
sokak
Bu ön ayarlara ek olarak, en sık kullandığınız araçları boş bir çalışma alanına kaydederek kendi çalışma alanınızı oluşturabilirsiniz.

Bu özellik tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Photoshop’un ayrıca önceden ayarlanmış çalışma alanları sağlamasıdır. Ancak, Luminar’ın önceden ayarlanmış çalışma alanı seçeneklerinin çok daha kapsamlı olduğunu ve fotoğrafa özgü çok sayıda ihtiyacı karşıladığını fark edeceksiniz.

Skylum’un Luminar’ı ayrıca Lightroom’dan daha fazla ancak Photoshop’tan daha az düzenleme aracı sunar. Daha fazla düzenleme aracına sahip olmak hem bir avantaj hem de dezavantajdır – programı gezinmeyi daha zor hale getirir, ancak aynı zamanda fotoğraflarınızla daha fazlasını yapmanıza da olanak tanır.

3. Adobe Photoshop

Adobe Photoshop’tan hak ettiği gibi bahsetmeden fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı hakkında bir makale yazmak zordur. Dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar, illüstratörler ve tasarımcılar için Photoshop, yetenekli ve güvenilir bir düzenleme aracı olduğunu kanıtladı.

Adobe Photoshop Arayüzü

Dürüst olacağız, Photoshop basitliğiyle tanınmıyor. Aslında, Photoshop’un arayüzü hakkında bir şey duyduysanız, büyük olasılıkla gezinmek ne kadar zor olmuştur! Ve doğru – Photoshop öğrenmesi en kolay yazılım değil. Bunun yerine, hayattaki yapmaya değer çoğu şey gibi, biraz sabır gerektirir.

Fotoğraf düzenlemeye yeni başlayanların çoğunun Photoshop’u kullanmakta zorlanmasının nedeni, bu kadar çok sayıda araç sunmasıdır. Photoshop ile başarabileceğiniz harika şeyler hakkında daha sonra daha fazla konuşacağız, ancak bunun, organize çalışma alanları sunan öğrenme eğrisini azaltmaya çalıştığını biliyoruz.

Photoshop, projeniz için ihtiyaç duymadığınız fazla araçları ortadan kaldırmak için tasarlanmış birkaç farklı hazır ayar çalışma alanı sunar. Bu çalışma alanlarını, üst menü çubuğundaki Pencere >> Çalışma Alanı altında bulabilirsiniz. Orada, Essentials düzenleme, 3D, Grafikler ve Web ve hatta Fotoğrafçılık için önceden ayarlanmış çalışma alanı seçeneklerini göreceksiniz!

Bu çalışma alanı hazır ayarları, iş için en iyi araçları vurguladıkları için Photoshop’a harika bir giriş sağlar. Örneğin Fotoğrafçılık çalışma alanı Photoshop’un fırçasını, histogram panelini ve seçim araçlarını parmaklarınızın ucuna getirir. Öte yandan 3B çalışma alanı, Photoshop’un 3B paneline ve 3B Malzeme Damlalığına öncelik verir.

Elbette, Photoshop’u daha yakından tanıdıkça ve hangi düzenleme araçlarını tercih ettiğinize karar verdikçe, kendi özelleştirilmiş çalışma alanınızı oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Yalnızca en sevdiğiniz araçları içeren özelleştirilmiş bir çalışma alanı, düzenleme hızınızı artırmak ve iş akışınızı düzene koymak için uzun bir yol kat eder!

Dolayısıyla, Photoshop’ta ustalaşmak zor olsa da öğrenmesi de zor değildir. Önceden hazırlanmış çalışma alanları, uygulama içi araç açıklamaları ve anlaşılır araç simgeleri, programı öğrenmeyi daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olur. Aynı anda dalmaya çalışmayın! Photoshop’a parça parça bir yaklaşım muhtemelen daha başarılı bir yol olacaktır.

4. GIMP

GIMP, bilgisayarınıza indirmesi ve yüklemesi kolay, ücretsiz bir profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Fotoğrafları rötuşlama, fotoğraf kompozisyonu ve resim geliştirme konusunda size yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca yerleşik bir dosya yöneticisi içerir.

Hem yeni başlayanlar hem de profesyonel fotoğraf editörleri, ihtiyaçlarınız için mükemmel düzenleme ortamını oluşturmanıza olanak tanıyan GIMP’nin özelleştirilebilir arayüzüne bayılacak. Yalnızca mevcut araçları değil, aynı zamanda çalışma alanınızın rengini, widget’larını ve widget aralıklarını da özelleştirebilirsiniz.

5. Canva

Canva, çok sayıda takipçiye sahip basit bir grafik tasarım yazılımıdır. Ücretsiz bir model üzerinde çalışır ve birden fazla fotoğraf düzenleme aracı ve ürünü ile birlikte gelir.

Canva, basit bir sürükle ve bırak düzenleyiciyle resimlerinizin çeşitli öğelerini ayarlamanıza ve web sitenizde kullanmak istiyorsanız resimlerinize yazı tipleri ve şablonlar eklemenize olanak tanır.

Canva’nın basit arayüzü, aradığınızı daha iyi bulmanıza yardımcı olmak için aranabilir öğeleri kategorilere ayırır. Fotoğrafınıza eklemek üzere çerçevelere, şekillere ve çizgilere, çizimlere ve ızgaralara göz atmak için ekranın sol tarafına yerleştirilmiş Ara düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ana çalışma alanı ekranından görüntünüze çeşitli düzenler, metinler ve arka planlar da uygulayabilirsiniz. Tüm bu araçlar parmaklarınızın ucunda olduğundan, Canva’nın fotoğraf düzenleme grafik tasarımcılarının favorisi olmasına şaşmamalı.

6. PicMonkey

PicMonkey, fotoğrafları düzenlemenize, kolajlar oluşturmanıza, rötuşlar uygulamanıza, kırpmanıza ve daha pek çok şeye olanak tanıyan eksiksiz bir grafik tasarım paketidir. Tasarım becerilerinizi geliştirmenize ve resimlerinizi kolayca düzenlemek için yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz deneme ile, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce PicMonkey’in tüm benzersiz özelliklerini test edebilirsiniz. Fotoğraflarınızı belirli şablonlar kullanarak düzenlemek veya resimlerinizi bir kolaj halinde düzenlemek için PicMonkey’i kullanmayı deneyin.

Canva gibi, PicMonkey’in araçları da çarpıcı fotoğraflarınızı bir grafik tasarım harikası eserlerine dönüştürmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır! Parlaklık ve diğer rötuşlar dahil olmak üzere temel fotoğraf ayarlamaları yapmak için PicMonkey’i kullanabilirsiniz, ancak bu program grafik öğeler eklemek için kullanıldığında parlar.

7. Inkscape

Inkscape, yeni yetişen fotoğrafçılar için mükemmel bir% 100 ücretsiz düzenleme yazılımıdır. Windows veya Mac’e indirebilir veya kendi uygulamanıza koymak isterseniz kaynak koda erişebilirsiniz.

Photoshop gibi Inkscape de, nesneleri klonlamak, görüntülerinizdeki renkleri değiştirmek veya metni kaplamak isteyip istemediğinize, görüntüleriniz üzerinde tam kontrol sağlamak için tasarlanmıştır.

8. Fotor

Fotor, 300 milyondan fazla kullanıcısı olan ünlü bir bulut tabanlı fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Yazılımın, çevrimiçi fotoğraf düzenleme platformunda bulunan aynı özellikleri içeren ücretsiz bir masaüstü sürümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca, ölçeklenebilir düzenleme seçenekleriyle fotoğraflarınız üzerindeki etkileri kontrol edebilirsiniz. RAW dosyalarını açmanıza ve görüntüleri katmanlar halinde birleştirmenize olanak tanıyan kullanımı basit bir arayüze sahiptir.

Bulut tabanlı yazılım, tamamlanmamış tasarımları gelecekteki düzenlemeler için kaydetmenize olanak tanır. Bu şekilde işi bıraktığınız yerden başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, resimlerinizi web sitesine yüklemek ve düzenlemeye, tasarımlar oluşturmaya ve daha fazlasını yapmaya başlayabilirsiniz.

9. Snappa

Snappa, görüntülerini daha fazlasına dönüştürmek isteyen fotoğrafçılar için çevrimiçi olarak sunulan bir çevrimiçi grafik ve tasarım yazılımıdır.

Belki de resimlerinizi sosyal medya banner’larına veya blogunuz için fotoğraflara dönüştürmek istiyorsunuz. Snappa, kolaylıkla yeni boyutlar ve efektler ekleyerek resimlerinizi dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Ve başlamak için hiçbir şey indirmenize bile gerek yok.

Ayrıca Snappa “öğrenme eğrisi yok” vaat ediyor, bu nedenle bu program yeni başlayan fotoğraf editörleri ve tasarımcılar için mükemmel. Kolayca erişilebilen üst yatay araç çubuğu, efektler, metin ve grafikler dahil görüntünüzü dönüştürmek için ihtiyaç duyacağınız tüm önemli araçları içerir. Bir araç seçin ve açılan kenar çubuğu panelinde özelleştirmelerinizi ayarlayın.

10. ACDSee Photo Studio Ultimate

ACDSee Photo Studio Ultimate, fotoğraf düzenleme alanında daha yeni bir yarışmacıdır, bu nedenle yakın zamana kadar çoğu profesyonelin radarında yer almadı. İhtiyacınız olan her şeyi basit bir arayüz içinde yapabilen hepsi bir arada bir fotoğraf yazılımı çözümüdür.

Ve ACDSee’nin Mobile Sync özelliği, fotoğraflarınızı doğrudan mobil cihazınızdan düzenleme programına göndermenize olanak tanır. Mobile Sync uygulaması, Photo Studio Ultimate programınıza hangi fotoğrafları gönderdiğinizin kaydını bile tutar, böylece hangi resimleri taşımanız gerektiğini merak etmenize gerek kalmaz.

11. Corel PaintShop Pro

Corel PaintShop Pro, görüntülerini yükseltmek için basit ama etkili bir yaklaşım isteyen kişiler için çevrimiçi olarak en basit fotoğraf düzenleme yazılımı seçeneklerinden biridir. İlk bakışta piyasadaki en gelişmiş araç olmasa da, paranızı bozmadan görüntülerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir.

Diğer bazı yazılımlar gibi, yaklaşık 60 $ ‘dan başlayan tek seferlik bir ücret gerektirir. Bu fiyata, aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce doku, arka plan ve fırçaya erişebilirsiniz. Ve uygulama güncellemeleri her zaman yeni özellikler ekler.

Corel PaintShop Pro’nun en yeni sürümü, özellikle fotoğrafçılar için tasarlanmış yeni bir Fotoğrafçılık Çalışma Alanı’na sahiptir. Bu basitleştirilmiş çalışma alanı, en iyi fotoğraf düzenleme araçlarını basit bir biçimde sunarak düzenleme iş akışınızı kolaylaştırır. Aslında, Fotoğrafçılık Çalışma Alanındaki araçların çoğunu tek bir tıklamayla uygulayabilirsiniz!

Ve bu çalışma alanı dokunmaya hazır olduğundan, tablet veya iPad’de fotoğraf düzenleme için kullanmak mükemmeldir. Corel, dokunmatik bir cihazda kolayca seçilebilmeleri için araç simgelerini büyük ve belirgin hale getirdi.

Yorum bırak