Tasarım Kodlama

PSD Nedir? Nasıl Çalıştırılır?

.Png’nizden .jpg dosyanızı veya .docx dosyanızdan .doc dosyanızı bilmiyorsanız, işler hızla karışabilir. Farklı yazılımlar gerektiren farklı dosyalar içeren bir dosya uzantıları dünyasında yaşıyoruz. Yazılıma sahip değilseniz dosyalar açılmaz.

Zaman zaman bilgisayarınızın tanımadığı bir dosya uzantısıyla karşılaşabilirsiniz. Ne denersen dene, o şey açılmayacak. Bu, bir Adobe Photoshop kullanıcısıysanız aşina olabileceğiniz PSD dosyalarıyla ilgili yaygın bir şikayettir.

İyi haber şu ki, PSD dosyalarını açmanın veya dönüştürebilmenin birkaç yolu var – işte bunu nasıl yapacağınız.

PSD Dosyası nedir?

PSD (Photoshop Document), Adobe’nin popüler Photoshop Uygulamasına özgü bir görüntü dosyası formatıdır. Birden çok görüntü katmanını ve çeşitli görüntüleme seçeneklerini destekleyen görüntü düzenleme dostu bir biçimdir. PSD dosyaları genellikle yüksek kaliteli grafik verilerini içermek için kullanılır. Bir PSD dosyası hem yükseklik hem de genişlikte 30.000 piksel tutabilir ve dosyanın boyutu 2 gigabayta kadar çıkabilir. Grafik Tasarımcılar, Yayıncılar, Yapımcılar ve diğer birçok profesyonel, şablonları sonlandırmak, yazdırılabilir, grafikleri dışa aktarmak vb. İçin PSD dosyalarını kullanır. PHOTOSHOP, PSD dosyalarını işlemek için harika bir uygulamadır.

PSD Dosyası Nasıl Açılır

Kullanabileceğiniz uygulamalara bağlı olarak bir PSD dosyasını açmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlar en yaygın olanlardan bazıları.

Adobe Photoshop ve Diğer Adobe Ürünlerini Kullanma

Bir PSD dosyasını açmanın en iyi yolu, onu kullanmak için yapılmış Adobe uygulamalarını kullanmaktır. En belirgin seçenek, dosyayı yerel olarak açabilen ve katmanlar ve filtreler gibi tüm bileşenleri sorunsuz bir şekilde kullanabilen Adobe Photoshop’un kendisidir.

Adobe Create Cloud paketinde, Adobe Illustrator, Adobe After Effects ve Adobe Premiere Pro gibi PSD dosyalarını da açacak başka Adobe uygulamaları vardır. Bu uygulamalarla Photoshop kullanırken olduğu gibi aynı görüntü düzenleme düzeyine sahip olmayacaksınız, ancak PSD formatındaki dosyaları işleyebilecekler.

GIMP’yi kullanma

Adobe koleksiyonunun parçası olmayan ve PSD dosyalarını açabilen başka görüntü düzenleyiciler de vardır, ancak bunların çoğu bunu tek bir görüntü oluşturmak için herhangi bir katman ve filtreyi düzleştirerek yapar.

Böyle bir seçenek, ücretsiz ve açık kaynaklı grafik düzenleme aracı GIMP’dir. GIMP, Photoshop’a benzer sayıda özelliği ücretsiz olarak sunmak için tasarlanmıştır. PSD’leri GIMP’de açmak sorunsuz bir deneyim değildir ve eksik özellikler nedeniyle tuhaf eksik katmanı veya diğer kusurları bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, oluşturduğunuz görüntüyü GIMP’de açıp üzerinde çalışabilmeniz gerekir ve bunu yapmak için en iyi seçenek olmaya devam eder (Photoshop’tan başka). Photoshop’ta bulacağınız gelişmiş özelliklere ihtiyacınız yoksa, GIMP ve Photoshop savaşı basittir: Bütçeye göre GIMP veya karşılayabiliyorsanız Photoshop.

Google Drive’ı kullanma

Ek uygulamalar yüklemeye gerek kalmadan bir PSD dosyasını önizlemenin basit ama etkili bir yolu, dosyayı Google Drive depolama alanınıza kaydetmektir.

Dosya yüklendikten sonra, düzenleyemeyecek olsanız da PSD dosyasını görüntülemek için Google Drive’ın yerleşik önizleme özelliğini kullanabilirsiniz. Google Drive web uygulamasında PSD dosyasını çift tıklamanız yeterlidir ve resim önizlemesi görünmelidir.

Bu yöntemin size hiçbir maliyeti yoktur. Bir Google hesabınız varsa, dosya önizlemenizi çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz. Bunu bir mobil cihazda Google Drive uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz.

Google Drive’ı PSD açmanın online çözümü olarak kullanabilirsiniz.

Diğer Alternatifler

CorelDRAW ve PaintShop Pro gibi diğer grafik editörleri de PSD dosyalarını açabilir. GIMP gibi bunlar da sorunsuz bir deneyim sunmaz, ancak basit düzenlemeler yapmak istiyorsanız işi bitirebilmelisiniz.

PSD dosyasını düzenlemek yerine yalnızca görüntülemek istiyorsanız, o zaman başka seçenekler de vardır. Mac’te, PSD dosyaları yerel Önizleme uygulamasında açılır. Burada ek bir yazılıma gerek yoktur.

Windows’ta IrfanView ve Photopea gibi ücretsiz uygulamalar bir PSD dosyasını açmanıza izin verir, ancak GIMP veya Photoshop’un sağlayabileceğinden daha az özellik içerir.

Yorum yap