Tasarım Kodlama

Java Swing Nedir?

Java Swing Ne Anlama Geliyor?

Java’da Swing nedir?

Swing in Java, GUI bileşenlerini içeren bir Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) araç takımıdır. Swing, Java uygulamaları için gelişmiş GUI bileşenleri oluşturmak için zengin bir dizi widget ve paket sağlar. Swing, GUI sağlayan Java programları için bir API olan Java Foundation Classes’ın (JFC) bir parçasıdır.

İlginizi çekebilir: Java Swing GUI Kullanımı

Java Swing kitaplığı, daha eski, platforma bağlı bir GUI araç takımı olan Java Abstract Widget Toolkit (AWT) üzerine inşa edilmiştir. Java GUI programlama bileşenlerini kütüphaneden buton, metin kutusu vb. gibi kullanabilir ve bileşenleri sıfırdan oluşturmak zorunda kalmazsınız.

Java Swing

Swing, uygulama kodunda önemli değişiklikler yapmadan bir uygulamadaki her bileşenin görünümünün ve hissinin özelleştirilmesini sağlar. Ayrıca, platform bağımsızlığının avantajına sahipken yerel bileşenlerin görünümünü taklit etmesine olanak tanıyan takılabilir bir görünüm ve his özelliği de içerir. Bu özel özellik, Swing’de yazma uygulamalarını kolaylaştırır ve onu diğer yerel programlardan ayırır.

Swing, indirilebilir bir kitaplık olarak dağıtıldı ve Java standart sürüm 1.2’nin bir parçası olarak dahil edildi. Başlangıçta, Netscape Communication Corporation tarafından geliştirilen Java için grafik kitaplığının adı Internet Foundation Classes (IFC) idi. IFC’nin ilk sürümü 16 Aralık 1996’daydı. JFC’nin evrimi, Sun Microsystems ve Netscape Communication Corporation’ın IFC’yi diğer teknolojilerle birleştirme fikrini ortaya attığı 1997 yılına kadar izlenebilir.

Yorum yap