Tasarım Kodlama

Jar Dosyası Nedir? JAR Dosyası Nasıl Açılır?

JAR nedir?

JAR, Java Arşivi anlamına gelir. Popüler ZIP dosya biçimine dayalı bir dosya biçimidir ve birçok dosyayı tek bir dosyada toplamak için kullanılır.

JAR genel bir arşivleme aracı olarak kullanılabilse de, geliştirilmesindeki temel motivasyon, Java uygulamalarının ve bunların gerekli bileşenlerinin (.class dosyaları, resimler ve sesler) açmak yerine tek bir HTTP işleminde bir tarayıcıya indirilebilmesiydi. Bu, bir uygulamanın bir web sayfasına yüklenme ve çalışmaya başlama hızını büyük ölçüde artırır. JAR formatı ayrıca dosyanın boyutunu azaltan ve indirme süresini daha da iyileştiren sıkıştırmayı da destekler. Ek olarak, bir JAR dosyasındaki bireysel girişler, kökenlerini doğrulamak için uygulama yazarı tarafından dijital olarak imzalanabilir.

JAR Dosyası Özellikleri:

  • Platformlar arası olan tek arşiv formatı oluşturur.
  • Ses ve görüntü dosyalarının yanı sıra sınıf dosyalarını da işler.
  • Mevcut uygulama koduyla geriye dönük uyumludur.
  • Açık kaynak standardı ile tamamen genişletilebilir ve java ile yazılmıştır.
  • Java uygulamasının parçalarını paketlemenin tercih edilen yoludur.

Jar dosyası nasıl açılır?

Windows’ta bir jar dosyasını açmak için Java Runtime Environment’ın kurulu olması gerekir. Alternatif olarak, jar arşivindeki dosyaları görüntülemek için sıkıştırmayı açma yardımcı programı gibi bir açma yazılımı kullanabilirsiniz.

Dosyayı çalıştırmak için (Java Runtime Environment)

Jar dosyasını çalıştırmak için aşağıdaki bağlantıdan Java Runtime Environment’ı (zaten yoksa) indirip yüklemeniz gerekir.

Java Runtime Environment’ı indirin.

İndirdikten sonra, dosya adına çift tıklayarak herhangi bir jar dosyasını çalıştırabilirsiniz. Bunun yalnızca açılacak jar dosyası yürütülebilir olduğunda çalıştığını unutmayın. Yürütülebilir değilse, bunun yerine içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

NOT: Jar dosyasına çift tıklamak dosyanın çalıştırılmasına neden olmazsa, büyük olasılıkla yürütülebilir bir dosya değildir ve bu şekilde çalıştırılamaz. Jar dosyasının içeriğinin nasıl görüntüleneceğiyle ilgili sonraki bölümü okuyun.

Jar dosyası, WinRAR veya 7-Zip gibi bir arşiv programı kullanılarak açılırsa ve bunun yerine Java’nın açmasını istiyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin. (Bu adımların çalışması için jar dosyası yürütülebilir Java kodu içermelidir.)

Windows 10 Jar dosyası açma

  • Birlikte Aç penceresinde, Dosya Gezgini penceresini açmak için Gözat düğmesini tıklayın.
  • Java yürütülebilir dosyasını (java.exe dosyası) bilgisayarınızın sabit diskinde bulmanız gerekir.
  • Genellikle “Program Files\Java” veya “Program Files (x86)\Java” klasöründe, Java klasörünün altındaki olası bir alt klasörde bulunur. Dosyayı bulduktan sonra seçin ve Tamam’a tıklayın.

Dosyayı görüntülemek için (açma)

Yürütülebilir olmayan bir jar dosyasındaki dosyaları tek tek görüntülemek için, jar dosyalarıyla çalışan sıkıştırma/açma yazılımı edinebilirsiniz. 7-Zip veya WinRAR kullanmanızı öneririz.

Bu yazılımı yükledikten sonra yazılımı çalıştırın, jar dosyasını açın ve içindeki dosyaları çıkarın. Dosyalar ayıklandıktan sonra, tek tek dosyaları çift tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu dosyaların çoğu muhtemelen metin dosyalarıdır, ancak diğerleri bunları görüntülemek için ek yazılım gerektirebilir.

NOT: Jar dosyası varsayılan olarak WinRAR veya 7-Zip gibi bir arşiv programıyla açılacaksa, varsayılan programı değiştirebilirsiniz. Jar dosyalarını açan varsayılan programı değiştirmek için jar dosyasına sağ tıklayın, Birlikte Aç’ı ve ardından Varsayılan programı seç’i seçin. Birlikte Aç penceresinde, Dosya Gezgini penceresini açmak için Gözat düğmesini tıklayın. Jar dosyasını açmak için varsayılan program olarak ayarlamak istediğiniz yazılım programının yürütülebilir dosyasını (.exe dosyası) bulmanız gerekir.

Yorum yap