MySQL

MySQL CREATE DATABASE Kullanımı

Bu eğitimde, sunucuda yeni bir veritabanı oluşturmak için MySQL CREATE DATABASE deyimini nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

MySQL, veritabanındaki tablolara karşılık gelen tüm dosyaları içeren bir dizin olarak bir veritabanı oluşturur.

MySQL’de yeni bir veritabanı oluşturmak için CREATE DATABASE deyimini aşağıdaki sözdizimiyle kullanırsınız:

İlk önce CREATE DATABASE yan tümcesini izleyerek veritabani_adi belirtin. Veri tabanı adı MySQL sunucusu örneği içinde benzersiz olmalıdır. Zaten var olan bir isimde bir veritabanı oluşturmaya çalışırsanız, MySQL hata verir.

İkincisi, yanlışlıkla var olan bir veritabanını oluşturmanız durumunda bir hatayı önlemek için IF NOT EXISTS seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu durumda, MySQL bir hata vermez, bunun yerine CREATE DATABASE deyimini sonlandırır.

Üçüncüsü, oluşturma sırasında yeni veritabanı için karakter kümesini ve harmanlamayı belirleyebilirsiniz. CHARACTER SET ve COLLATE yan tümcelerini çıkarırsanız, MySQL yeni veritabanı için varsayılan karakter kümesini ve harmanlamayı kullanır.

MySQL veritabanında kullanabileceğiniz karakter setlerini görmek için aşağıdaki SQL deyimini kullanabilirsiniz.

MySQL yeni bir veritabanı oluşturma

Veritabanı oluşturmak için MySQL programı, HeideSQL yada PHPMyAdmin programlarından birini açıp aşağıdaki gibi bir veritabanı oluşturun. Unutmayın oluşturacağınız veritabanı daha önceden oluşturulmamış olması gerekiyor.

Mevcut veritabanlarını görmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Ardından, CREATE DATABASE komutunu örneğin ornekvt  adında bir veritabanı oluşturalım:

Veritabanı oluşturulurken hangi karakter setini kullandığını öğrenmek istiyorsanız. Aşağıdaki komutu verip değişkenlerden karakter seti ve harmanlama değerlerini öğrenebilirsiniz.

MySQL Türkçe Karakli Veritabanı Oluşturma

Aşağıdaki SQL deyimi ile Türkçe karakterleri içeren karakter seti ve harmanlama seçeneği ile veritabanı  oluşturabilirsiniz.

Ayrıca WordPress kullanıyorsanız, wordpress veritabanı karakter seti olarak utf8, harmanlama seçeneği olarak  utf8_unicode_ci seçeneğini varsayılan olarak kullanıyor. Aşağıdaki şekilde de veritabanı oluştururken Türkçe karakterlerde sorun yaşamazsınız.

 

 

 

 

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın