CSS

CSS Genişlik (Width) – Yükseklik (Height) Ayarlama

CSS’ te bir öğenin yüksekliğini ve genişliğini ayarlamak için height ve width özellikleri kullanılır. Genişlik ve yükseklik değeri olarak px, cm ya da % lik bir değer verilebilir. Eğer hiçbir değer verilmemişse tarayıcı tarafından otomatik olarak bu değer belirlenir.

Örnek:

 

Not:Bir öğenin  Genişlik ve Yükseklik değeri, padding, border, margin değerlerini içermez. Öğenin genişliği veya yüksekliği ayarlanırken bunlar göz önüne alınmalıdır. 

 

CSS Maximum Genişliği Ayarlama (max-width)

max-width özelliği, bir öğenin maksimum genişliğini ayarlamak için kullanılır.

Maksimum genişlik, px, cm vb. Gibi uzunluk değerlerinde veya içerilen bloğun yüzdesi (%) olarak belirlenebilir. Hiçbir değer verilmezse Maksimum genişlik olmadığı anlamına gelir).

Aşağıdaki örneği incelediğinizde iki div öğesi bulunduğunu ve bu divlerden birine max-width özelliği verildiğini ve diğerine verilmediğini göreceksiniz. Bilindiği gibi div öğeleri block öğelerdir.
Aşağıdaki kodları yazıp çalıştırdığınızda ve pencere boyutunu daraltıp genişlettiğinizde  ilk div için max-width özelliği 500px verildiğinden daha fazla genişlemediğini, ikinci div‘ in ise pencere boyutuna göre genişliğinin değiştiğini göreceksiniz.

 

Diğer CSS Boyulandırma Özellikleri

All CSS Dimension Properties

Property Description
height Öğenin yüksekliğini ayarlar
max-height Makimum yüksekliği ayarlar
max-width Maksimum genişliği ayarlar
min-height Minimum yüksekliği ayarlar
min-width Minimum genişliği ayarlar
width Genişliği ayarlar

 

 

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın