Tasarım Kodlama

Google’ın hakkınızda bildiklerini nasıl görebilir ve silebilirsiniz?

Google, diğer birçok büyük teknoloji şirketi gibi, hakkınızda çok şey biliyor.

Şirketin hizmetlerini kullanırsanız, Google sizinle ilgili pek çok veri toplar. Şirket, çoğunu tek bir web sitesinde göstererek bu verilerin bulunmasını ve silinmesini kolaylaştırıyor. Google’ın hakkınızda bildiklerinin çoğunu nasıl göreceğiniz ve isterseniz bunları nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Google Hesabınızdan verileri sildikten sonra, şirket bu verileri hemen kaldırmaya başlar ve kişiselleştirme için kullanmayı bırakır. Google, “Daha sonra, verileri depolama sistemlerimizden güvenli ve tamamen silmek için tasarlanmış bir işleme başlıyoruz” diye açıklıyor. Yukarıdaki bağlantıda okuyabileceğiniz yasal gereklilikler için bazı bilgileri saklamak zorunda kalabilirsiniz.

Google Accounts

Google’ın sizinle ilgili hangi bilgilere sahip olduğunu görmek için birincil başlangıç ​​noktası Google Account web sitesidir. Buradan, sağladığınız bilgilerin yanı sıra şirketin arka planda topladığı verileri bulabilirsiniz.

Hesaplarım sitesi, üst kısımda bir dizi sekmenin yanı sıra hesabınızla ilgili güvenlik ve gizlilik sorunları, ne kadar kullanılabilir depolama alanı kullandığınız ve kişiselleştirme bölümüne hızlı bir bağlantı gibi konuları kapsayan bazı bilgi kutuları sunar.

Her sekmeden geçebilirsiniz, ancak tasfiyemizi stratejik olarak hedeflemek için en üstteki sekmelere bağlı kalacağız. Ayrıca, en kritik kişisel bilgilerin bulunduğu bölümlerle uğraşacağız.

 

Google’ın Hesabım web sitesi, şirketin sizinle ilgili sakladığı verileri görmek için başlangıç ​​noktasıdır.

Başlamak için en kolay yer Kişisel bilgiler sekmesidir. Burada adınız, takma adınız (genellikle adınız), doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, hesap kurtarma için yedek e-posta adresleriniz ve telefon numaralarınız gibi listelenen bilgileri göreceksiniz. Bu bölümde sağda bir ok bulunan herhangi bir şeyi tıkladığınızda, sizi bu verileri yönetebileceğiniz bir ekrana götürecektir.

Bu bilgilerin neredeyse tamamı silinebilir veya değiştirilemezse değiştirilebilir. Google’ın, adınızı ve takma adınızı eklemekte ısrar ettiği önemli noktalar. Google’da doğum tarihiniz varsa bu silinemez, ancak onu değiştirebilir ve kimlerin görebileceğini kısıtlayabilirsiniz. Varsa, alternatif kullanıcı adlarınızı da değiştiremez veya silemezsiniz.

Sayfanın alt kısmındaki “Başkalarının ne göreceğini seçin” kutucuğundaki Hakkımda’ya git bağlantısını tıklayın. Burada bilgileri silmezsiniz, bunun yerine bunları Google’ın hizmetlerinde kimlerin görebileceğini seçersiniz.

 

Veri Kişiselleştirme

Google hizmetleri ve ürünleriyle ilgili etkinliğinizin geçmişi, Chrome’daki tarama geçmişinizi, arama geçmişinizi, YouTube arama ve görüntüleme geçmişinizi ve tüm önemli konum geçmişini (büyük ölçüde mobil cihazlardan derlenmiştir) içerir.

Konum Geçmişi, kişisel gizlilik için en kritik olanıdır. Veri ve kişiselleştirme Etkinlik Kontrolleri Konum Geçmişi’ne gidin.

Bir sonraki ekranda, en üstte konum geçmişini açma ve kapatma yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi seçenek göreceksiniz. 3 ay, 18 ay veya 36 aydan daha eski bilgileri atacak şekilde ayarlayabileceğiniz bir otomatik silme seçeneği vardır. Bir ‘etkinliği yönet’ bölümü Google Haritalar’ı açar ve burada Google’ın sahip olduğu bilgileri duruma göre silebilirsiniz.

 

Sonraki adım , Veri > kişiselleştirme Etkinlik Kontrolleri Web > Uygulama Etkinliği altındaki göz atma ve arama geçmişinizdir. Yine bazı basitleştirilmiş kontrollerin bulunduğu ikinci bir sayfaya geçiyoruz. Chrome geçmişinizi ve diğer Google hizmetlerindeki etkinliğinizi basit bir tıklama ile kapatabilirsiniz. Tüm Google Home sorgularınızın yanı sıra diğer cihazlardaki diğer Google Asistan sorgularının da dahil olduğu ses kayıtlarını kaydetmeme seçeneği vardır. Bu ayar varsayılan olarak kapalıdır, ancak açarsanız ve tekrar kapatmaya karar verirseniz, önceki kayıtlar silinmeyecektir.

Bunun altında başka bir otomatik silme seçeneğimizin yanı sıra Android’de geçmiş ses kayıtlarını, belirli aramaları ve uygulama kullanımını silebileceğiniz Google’ın Etkinliğim sayfasına bağlantılar var.

Son olarak, izleme ve arama geçmişinizi içeren YouTube geçmişiniz var. Bu, Veri * Kişiselleştirme Etkinlik Kontrolleri YouTube Geçmişinde bulunur ve diğer iki bölümde gördüğümüz aynı temel ayarları izler.

Kişiler ve Paylaşım

Kişilerinizi kendi Nextcloud örneğiniz gibi ayrı bir hizmette yönetmeye karar verdiyseniz, Google’daki kişilerinizden kurtulmak isteyebilirsiniz. Bunu yönetmek için Gmail’e atlamanıza gerek yoktur; Kişiler > paylaşan Kişiler’de Hesabım aracılığıyla bunlara kolayca erişilebilir. Alternatif olarak, Google hesabınızda oturum açarken Kişiler sekmesine gidebilirsiniz.

Hesabım sitesinin bu bölümü, telefon gibi oturum açtığınız cihazlardan kişileri otomatik olarak kaydetme gibi özellikleri açmanıza veya kapatmanıza olanak tanır. Google hizmetlerinde etkileşimde bulunduğunuz kişilerin iletişim bilgilerini kaydetme ayarı da vardır. Ancak bu ayar, Gmail’deki benzer bir ayar için geçerli değildir. Bunun için, otomatik tamamlama için Genel Kişi oluştur altındaki Gmail ayarlarına gitmeniz gerekir.

Google veri analizinin tuhaf dünyasına dalmak istiyorsanız, Veri & kişiselleştirme > Reklam kişiselleştirme Reklam ayarlarına bir göz atın. Bu bölüm, Google ürünlerinde (göz atma, arama geçmişi, YouTube geçmişi vb. Temel alınarak) reklam kişiselleştirmeyi açıp kapatmanıza olanak tanır. Bunun altında, reklamlarınızın nasıl kişiselleştirildiğini gösteren bir bölümün tamamı var. Bu, yaş demografiniz, cinsiyetiniz, medeni durumunuz ve diliniz gibi temel bilgileri içerir. Ama aynı zamanda Google’ın ilgilendiğinizi düşündüğü reklam konularının uzun bir listesi var. Bir şeyi birkaç kez aradığınızda bu bölümde etiketlendiği anlaşılıyor. Reklam kişiselleştirmeyi etkinleştirdiyseniz, bu kategorilerden hiçbirini silemezsiniz, ancak Google’ın size bu konulara dayalı reklamları göstermemesi için bunları kapatabilirsiniz.

 

 

Bunlar, Google’ın sizinle ilgili sahip olduğu kritik bilgilerdir, ancak yine de ortaya çıkarılması gereken çok sayıda öğe vardır. Herkesin kapatmasını önerdiğimiz bir öğeye paylaşılan onaylar denir. Bu, adınızın, profil fotoğrafınızın ve etkinliğinizin tanıdığınız kişilere gösterilen reklamlara dahil edilebileceği bir ayardır. Bu genellikle baktıkları bir ürünü veya benzer bir şeyi incelediyseniz olur. Ne Google ne de başka bir şirket, bir şeyler satmak için istemeden yardımınıza ihtiyaç duymaz. Bunu, reklamlarda Paylaşılan önerileri paylaşan Kişiler * bölümünden kapatabilirsiniz. Paylaşılan önerileri yönetin.

Veri * kişiselleştirmesinin en altına kaydırırsanız, uçuş, otel ve etkinlik rezervasyonlarını arama, Haritalar ve Google Asistan’daki etkinliklere göre yönetmek için bölümler de bulabilirsiniz. Son olarak, bu bölümde biraz yukarı kaydırırsanız, hesabınızı silebileceğiniz veya tüm verilerinizi indirebileceğiniz “Verilerinizi indirin, silin veya bir plan yapın” başlıklı bir kutucuk görürsünüz.

Güvenlik sekmesine dokunmadık, çünkü bunlar çoğunlukla değiştirmek istemediğiniz bilgilerdir ya da şifrenizi kaybederseniz hesabınıza geri dönebilmeniz için Google’ın sahip olmakta ısrar ettiği bilgilerdir. Başka bir kurtarma kurulum yöntemi belirledikten sonra telefon numaralarını silmenizi öneririz. Telefon numaranızı hesabınızda oturum açmak veya işlemlere yetki vermek için SMS tabanlı kimlik doğrulaması için kullanmak kesinlikle güvenli değildir. Daha iyi bir seçenek, Yubikey veya Google’ın Authenticator uygulaması gibi iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır. Google’ın bir Android telefonda geliştirdiği tek tıklamayla “Evet, benim” yetkilendirmeleri de bir SMS seçeneğinden daha iyidir.

Tartışmadığımız bir diğer bölüm ise Payments  abonelikleridir. Artık Google Pay’in ödeme yöntemlerinizden birine sahip olmasını istemiyorsanız, onu buradan silebilirsiniz. Bu bölüm aynı zamanda YouTube aboneliklerinizi ve aramayı, haritaları veya Google Asistan’ı kullanarak yaptığınız tüm satın alma işlemlerini yönetebileceğiniz yerdir.

Google, hakkınızda mutlak bir ton bilgiye sahiptir, ancak buna çoğunlukla anlaşılması ve yönetilmesi kolay tek bir web sitesinden erişilebilir. Çevrimiçi kişiliğinizin derinliklerine ya da en azından Google’ın inandığı şeyin derinliklerine inmenin tadını çıkarın.

Yorum yap