Tasarım Kodlama

Bluetooth Nedir?

Bu kablosuz teknoloji, Bluetooth uyumlu cihazlar arasında iletişim kurulmasını sağlar. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, PDA’lar (Palm Pilot veya Handspring Visor gibi), dijital kameralar, tarayıcılar, cep telefonları ve yazıcılar arasındaki kısa mesafeli bağlantılar için kullanılır.

Kızılötesi bir zamanlar Bluetooth ile aynı amaca hizmet etti, ancak bir takım dezavantajları vardı. Örneğin, iki iletişim cihazı arasına bir nesne konmuşsa, iletim kesintiye uğrayacaktır. (Bir televizyon uzaktan kumandası kullanırken bu sınırlamayı fark etmiş olabilirsiniz). Ayrıca, Kızılötesi tabanlı iletişim yavaştı ve cihazlar genellikle birbiriyle uyumsuzdu.

Bluetooth tüm bu sınırlamalarla ilgilenir. Teknoloji radyo dalgalarına dayandığı için, iletişim aygıtları arasına nesneler ve hatta duvarlar yerleştirilebilir ve bağlantı kesilmez. Ayrıca, Bluetooth, tüm Bluetooth özellikli cihazların birbiriyle uyumlu olması için standart 2,4 GHz frekans kullanır. Bluetooth’un tek dezavantajı, yüksek frekansı nedeniyle menzilinin 9 metre ile sınırlı olmasıdır. Bu aynı odada veri aktarmak için kolayca yeterli olsa da, arka bahçenizde yürüyor ve adres defterini cep telefonunuzdan bodrumunuzdaki bilgisayarınıza aktarmak istiyorsanız, şansınız olmayabilir. Bununla birlikte, kısa menzil, Bluetooth iletişiminin güvenliğine katkıda bulunduğundan olumlu bir görünüm olarak da görülebilir.

Yorum yap