Tasarım Kodlama

Wireless Nedir?

Bilgisayar dünyasında, “wireless” terimi oldukça belirsiz olabilir, çünkü birkaç farklı kablosuz teknolojiyi ifade edebilir. Bilgisayarların sahip olduğu en yaygın iki kablosuz özellik türü Wi-Fi ve Bluetooth’tur.

Wi-Fi, kablosuz ağ iletişimi için kullanılan teknolojidir. Bilgisayarınızda bir kablosuz kart varsa, büyük olasılıkla Wi-Fi uyumludur. Kablosuz kart, Wi-Fi standardını da temel alan bir kablosuz yönlendiriciye aktarır. Kablosuz yönlendiriciler genellikle kablosuz ağa bağlı herkese Internet erişimi sağlayan bir ağa, kablolu modeme veya DSL modeme bağlanır.

Bluetooth, kablosuz klavyeler ve fareler, kablosuz yazdırma ve kablosuz cep telefonu kulaklıkları için sıklıkla kullanılan teknolojidir. Bluetooth klavye veya fare gibi bir cihazı kullanabilmek için, bilgisayarınızda Bluetooth etkinleştirilmiş veya bir Bluetooth adaptörü kurulu olmalıdır.

Bilgisayarlar, Wi-Fi ve Bluetooth dışındaki diğer kablosuz teknolojileri de kullanabilir. Uzaktan kumandalar ve kablosuz fareler gibi ürünler kızılötesi veya diğer tescilli kablosuz teknolojilerini kullanabilir. Mevcut birçok kablosuz seçeneği nedeniyle, satın almayı düşündüğünüz herhangi bir kablosuz cihazın sistem gereksinimlerini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Yorum yap