Tasarım Kodlama

VPS Nedir?

“Sanal Özel Sunucu(Virtual Private Server) ” anlamına gelir. VPS, yazılım sanallaştırma kullanılarak oluşturulan bir sunucudur. Fiziksel bir sunucu gibi çalışır, ancak bir sunucu içinde oluşturulan sanallaştırılmış bir örnektir. Tek bir fiziksel makine birden çok sanal özel sunucuyu barındırabilir. Bulut tabanlı bir VPS, birden çok sunucuda barındırılabilir.

En yaygın VPS türü bir web barındırıcısıdır. Birçok web hosting şirketleri paylaşılan hosting ve özel hosting alternatif olarak VPS hosting çözümleri sunuyor. Bir VPS, genellikle hem performans hem de fiyat olmak üzere iki seçenek arasında bulunur. Paylaşılan bir ana makine gibi, VPS de fiziksel bir makinenin kaynaklarını diğer barındırma hesaplarıyla paylaşabilir. Ancak, bir VPS, diğer hesaplardan yalıtıldığı (“özel”) ayrılmış bir barındırma çözümü gibi özel olarak yapılandırılabilir.

Hem tek makineli hem de bulut tabanlı VPS’ler, hipervizör adı verilen bir yazılım programı kullanılarak yönetilir. Hipervizörü çalıştıran makineye ana makine, bireysel sanal özel sunuculara konuk makineleri veya konuk örnekleri denir. Hiper yönetici sanal makineleri başlatabilir ve durdurabilir ve CPU, bellek ve disk depolama gibi sistem kaynaklarını her bir VPS’ye tahsis edebilir.

Sanal özel sunucular web sunucuları için popüler bir seçim haline gelmiştir çünkü daha düşük maliyetle özel sunucuların birçok avantajını sunmaktadırlar. Ayrıca kolay ölçeklenebilirlik avantajı sağlarlar. Her VPS sanallaştırıldığından, yapılandırma bir donanım yükseltmesi yerine bir yazılım değişikliği ile güncellenebilir. Yine de, adanmış sunucular genellikle daha iyi performans sağlar, çünkü fiziksel makinenin tüm kaynakları tek bir sunucuya adanmıştır.

Yorum yap