Teknoloji

Android uygulamaları destekleyen Huawei’nin akıllı telefon işletim sistemi bu yıl sonuna

Huawei’nin kurum içi akıllı telefon işletim sisteminin bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor ve Çin medyası Android uygulamalarını destekleyeceğini de bildirdi.

İşletim sistemi 2012’den bu yana ABD’nin Huawei ve ZTE hakkındaki soruşturmasını takiben geliştiriliyor, ancak son olayların şirketin planlarını hızlandırdığı kesin.

Huawei Tüketici İş CEO’su Richard Yu, işletim sisteminin “gelecek nesil teknolojiler için tasarlandığını” ve “bu yılın sonbaharında ve gelecek ilk baharda satışa sunulacağını” söyledi.

Huawei’nin Android dışında bir işletim sistemi kullanması için çok az ihtiyaç vardı. Huawei şu anda Apple’ı ele geçirdikten sonra dünyanın ikinci en popüler akıllı telefon markası ve Samsung’un en üst noktasını bile tehdit ediyor. Ancak, bir üçüncü tarafa güvenirken bir yedekleme planının yapılması akıllıca olacaktır.

Bu haftanın başlarında, Google Android güncellemeleri vermeyi bırakacağını ve Huawei cihazları için servislerine gelecekteki erişimini önleyeceğini bildirdi. Karar, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’yi ‘Varlık Listesi’ne ekledikten sonra yapıldı; bu, herhangi bir anlaşmanın hükümetten önceden onay almasını gerektirdiği anlamına geliyor.

IDC Asya-Pasifik’teki Müşteri Cihazları Araştırma Başkan Yardımcısı Bryan Ma, kararda şunları söyledi:

“Yurtdışı pazarlar giderken, bu hareket Huawei’nin yaklaşmakta olan telefonlarını kağıt ağırlıklarına çevirdi. Telefonlar artık Google uygulamaları olmadan çok işe yaramayacak ve diğer uygulamalar Google Play hizmetlerini arayamayacak.”

Huawei o zamandan beri geçici bir ABD genel lisansı aldı ve Google ortaklığını sürdürdü, ancak durumun firmayı korkutmasından emin.

South China Morning Post, “Google’ın Huawei’yle olan iş bağlarını kısıtlaması, Çin’in yurtdışındaki cihazlarına olan talebi azaltabilir ve pazar lideri Samsung’a Android cihazlarda liderliğini artırma konusunda bir bacak sağlayabilir” dedi.

Geçici rahatlama, Huawei’ye yeni işletim sistemi üzerinde çalışması için zaman veriyor. Detaylar çok az, ancak Yu “cep telefonlarına, bilgisayarlara, tabletlere, televizyonlara, arabalara ve akıllı giyilebilir cihazlara açık” ve “tüm Android uygulamaları ve tüm web uygulamalarıyla uyumlu” olacağını söyledi.

Yu, bir Android uygulamasının yeni işletim sistemi için yeniden derlenip derlenmediğini iddia ediyor, çalışma performansı yüzde 60’tan fazla arttı.

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, Salı günü Çin’deki bir medya yayınına yaptığı açıklamada, ABD’nin yasağının “en az iki ya da üç yıl geride kaldığı” rakipleriyle şirket planlarını etkilemeyeceğini söyledi. Ayrıca, “ABD’li siyasetçilerin şu andaki uygulaması gücümüzü hafife alıyor” dedi.

Geliştirici durumu takip edecek ve Huawei’nin yeni işletim sistemi hakkında ne yapabileceğini öğrenecek. Bununla birlikte, Huawei’nin bir yedekleme planı olduğunu bilmek biraz rahatlık yarattı ve Android geliştiricileri dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisinin müşterilerine olan dağıtımını tamamen kaybetmeyecek.

 

Etiketler

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın