Teknoloji

Android’de Öncelik Kotlin mi?

Bu yılki Google I/O’da açıklanan Android programcısı için çok fazla bir şey yok, ancak geleceğe dair tüm yönlerinin geldiği ve Kotlin odaklı olduğu konusunda işaretler var.

Kotlin’in harika bir dil olduğunu düşünüyorum, ancak tüm ekosistemi bir dilden diğerine geçirebileceğiniz düşüncesi gerçekten büyük risk. Android ekibinin Kotlin’i sevdiği açık ve belki de biraz daha yüksekten Google’ın, Android’in Java’nın kullanımına yönelik Oracle saldırısı nedeniyle Kotlin’de biraz güvende olduğu görülüyor gibi geliyor. Evet, Google’ın Oracle’ın erişiminden kaçmak için Java’dan kotline kaydığını söylemek güç değil.

Google I O’da bize Kotlin’e geçişin hızlanacağının açık bir ifadesi verildi:

“Android geliştirme artan bir şekilde Kotlin’de ilk olacak. Kotlin’de ilk olarak pek çok yeni Jetpack API ve özelliği sunulacak. Yeni bir projeye başlıyorsanız, Kotlin’de yazmalısınız; Kotlin’de yazılmış kod sizin için çok daha az kod anlamına gelir – yazmak, test etmek ve bakım yapmak için bir kod olmadan ve Jetbrains ve Kotlin Vakfı ile ortaklaşa çalışarak Kotlin’i öğrenmeyi ve kullanmayı daha kolay hale getirmek için aletlere, belgelere, eğitimlere ve etkinliklere yatırım yapmaya devam ediyoruz. ” denildi.

Java’ya yaptığınız yatırımdan vazgeçmediğiniz sürece, hepsi iyi. Elbette, Android Çerçevesi ve SDK’nın Java’da olduğu ve gelecekte yeniden yazmak görevi düşünmek için çok büyük olduğu için gelecekte Java’yı görmezden gelemezsiniz.

Ayrıca, Google ile Oracle arasında süren mahkeme’nin API’lerin telif hakkı olduğuna karar vermesi durumunda Google’ı da kullanması pek olası değildir. Bu durumda, SDK’nın yeniden düzenlenmesi, asıl işlev adları ve parametre listelerinin telif hakkıyla korunması nedeniyle herhangi bir fark yaratmaz ve Kotlin’de veya assembler’da uygulanıp uygulanmadığı önemli değildir – bunlar Oracle’a aittir. Kısacası, Kotlin Android’i Oracle’dan kurtarmayacak.

Evet, işler gerçekten bu kadar kötü ve GSYİH’ya ve AB telif hakkı yasalarına yayılmış yaygara göz önüne alındığında, fırtınanın yaklaştığını görmek zor değil.

 

I/O’da ilan edilen diğer küçük şeyler

Android Studio 3.5 Beta

Alfapack’te Jetpack’e eklenmiş altı yeni kütüphane ve beşte beta sürümüne yükseltildi

CameraX, kamera donanımı arasındaki farkları düzelten yeni Jetpack kütüphanelerinden biridir

Android Q, modellerin mobil donanımda daha hızlı çalışmasını sağlayan Android Sinir Ağları API’sini daha iyi destekler.
Android’in Oracle, Telif hakkı yasası, Chrome OS ve Fuşya’nın tehdidi altındaki varlığı ile, çok fazla gelişme olduğuna şaşmamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

Etiketler

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın